Dlaczego do znakowania pokrowców stosuje się technikę sitodruku?

Autor 25 czerwca 2019Bez kategorii

Sitodruk to metoda wykorzystywana powszechnie do znakowania odzieży oraz innych przedmiotów m.in. pokrowców różnego rodzaju. Z czego wynika jej duża popularność? Dlaczego do znakowania pokrowców wykorzystuje się właśnie sitodruk?
Zalety stosowania sitodruku
Sitodruk, a więc druk sitowy ma całkiem sporo zalet. Stąd wynika też bardzo duża popularność tej metody znakowania pokrowców.
Sitodruk przede wszystkim jest bardzo trwały i odporny. Niegroźne mu takie czynniki zewnętrzne jak wilgoć, promieniowanie ultrafioletowe czy częste pranie. To jedna z bardziej trwałych metod znakowania stosowanych obecnie. Jednocześnie druk sitowy słynie z niskiej ceny. To obecnie najtańsza metoda znakowania na rynku. Oczywiście w praktyce, im większy nakład, tym niższa jest i cena. Nie można ponadto zapominać o tym, że ilość farb przeznaczonych do sitodruku na rynku jest ogromna. Dlatego przy pomocy druku sitowego można uzyskać prawdziwą głębię kolorów i pełnię nasycenia.
Sitodruk to metoda znakowania stosowana w przypadku różnego rodzaju materiałów i powierzchni. Doskonale sprawdza się przy pokrowcach różnego typu – przeznaczonych na sprzęt narciarski, ubrania czy koła zapasowe.
Na czym w ogóle polega druk sitowy?
Sitodruk ma tak naprawdę bardzo długą historię. Wywodzi się bowiem z tzw. malowania szablonowego stosowanego już w starożytności. W przypadku tej metody największe znaczenie ma sito. Część jego oczek jest zasłonięta, a te wolne tworzą swego rodzaju matrycę. W czasie druku gęsta farba rozprowadzana jest po siatce za sprawą rakla. Przeciska się jednak tylko przez puste oczka wprost na dany materiał. W efekcie powstaje trwały nadruk.
Druk w dowolnym kolorze
Jak wspomniano wyżej ogromnym atutem sitodruku jest możliwość wykonania znakowania w dowolnym kolorze niemal na każdym rodzaju materiału, co w przypadku pokrowców ma niebagatelne znaczenie. Farby można mieszać, aż do uzyskania wymarzonego efektu. Niekiedy możliwe utrzymanie jest nawet przejść tonalnych oraz tzw. druku full color.
Do druku sitowego najczęściej wykorzystywane są farby plastizole, rzadziej farby wywabowe i wodne. Każda z nich wymaga nieco innego przygotowania materiałów do znakowania. Trochę inaczej wygląda również i sam proces sitodruku. Przy pomocy farb efektowych uzyskać można również ciekawe efekty specjalne.