Jak działają torby termiczne i czy warto w nie zainwestować?

Autor 14 lutego 2019Bez kategorii

Torby termiczne przydają się nie tylko latem podczas różnego rodzaju wyjazdów i pikników. Służą do przechowywania żywności oraz napojów. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymanie w środku określonej temperatury. Zapakowane w torbę termiczną produkty mają dotrzeć do celu w takim samym stanie, a więc schłodzone lub ciepłe. Torby termiczne są przy tym na ogół wygodne i stosunkowo lekkie. Co jeszcze warto na ich temat wiedzieć? Czy warto zainwestować we własną torbę termiczną?
Torby termiczne do transportowania żywności
Na ogół torby czy pokrowce przeznaczone do przechowywania żywności wykonane są z impregnowanych tkanin sztucznych. Posiadają również często usztywnione ścianki boczne. Ich wewnętrzna warstwa ma właściwości izolacyjne. To ona odpowiada za długość zachowania chłodu bądź utrzymania ciepła.
Wnętrze torby termicznej pokryte bywa gładkim tworzywem, które może mieć kontakt z żywnością, a jednocześnie łatwo można je utrzymać w czystości. Najczęściej torby zamykane są na wygodne zamki błyskawiczne. Posiadać mogą dodatkowo boczne kieszenie oraz regulowany pasek na ramię.
W jaki sposób działają torby termiczne?
Dostępne na rynku torby termiczne mają różne kształty i wielkość. Niektóre z nich sprawdzają się na krótszych dystansach, a inne można ze sobą zabrać nawet w nieco dłuższą wyprawę. Zdecydowana większość z nich utrzymuje wewnątrz chłód za sprawą specjalnych wkładów. Są one wykonane z twardego tworzywa lub miękkiego żelu i w każdej formie mogą mieć kontakt z żywnością. Co ciekawe, przed włożeniem do torby konieczne jest ich zamrożenie. Ciekawym rozwiązaniem, chociaż jeszcze dość rzadko spotykanym, są torby zasilane o napięciu 12V. To tzw. torby termoelektryczne.
Większość toreb termicznych ma pojemność od 1 do 25 litrów. Są one w stanie utrzymać określoną temperaturę od 45 minut do nawet 11 godzin.
Czym należy się kierować, wybierając torbę termiczną?
Na samym początku warto przede wszystkim zadać sobie pytanie, czy torba termiczna służyć będzie tylko do transportu jedzenia i napojów na krótkim dystansie czy może będzie musiała swoją rolę spełniać przez kilka godzin. Znaczenie ma również to, co w torbie będzie przenoszone. W końcu od tego zależą jej wymiary i kształt. W wysokiej torbie zmieszczą się bez problemu nawet napoje w butelkach. Dobrze jest sprawdzić ponadto czas utrzymywania przez torbę termiczną temperatury.
Najmniejsze dostępne na rynku torby termiczne mają pojemność 1-2 litrów. Pozwalają one na przenoszenie niewielkich rozmiarów elementów. Dużą popularnością cieszą się modele o pojemności 10 litrów, które są w stanie zmieścić już całkiem sporo jedzenia i napojów. Największe torby termiczne posiadają pojemność rzędu 30 litrów.
Wielu osobom torby termiczne kojarzą się wciąż z mało estetycznymi, chociaż bardzo funkcjonalnymi gadżetami. Jednak na przestrzeni ostatnich lat sporo się w tym względzie zmieniło. Produkowane obecnie torby termiczne są nie tylko wygodne, ale i estetycznie wykonane.